Temperatura ciała człowieka może wskazywać, że coś się w nim dzieje nie tak albo potwierdzać brak przyczyn do niepokoju. Przy pomiarach warto jednak pamiętać o pewnych sprawach.

Wartość temperatury

Mówi się, że optymalna wartość temperatury ludzkiego ciała to 36,6 stopni C. Tak jest, gdy dokonujemy pomiaru pod pachą. Jednak temperaturę mierzy się też czasem w uchu, odbycie, czy na czole lub skroniach i wtedy wartość prawidłowej temperatury jest nieco inna.

Kiedy liczy się szybkość i precyzja

W ostatnich czasach coraz mniej osób stosuje termometry pod pachę. Są one dokładne i dzisiaj stosuje się w nich inne środki, niż rtęć, stały się więc bezpieczne. Jednak nie przydają się przy małych, wiercących się dzieciach. Kiedy w rodzinie pojawia się małe dziecko, najczęściej rodzice kupują termometr bezdotykowy, typu Sanity Termometr Babytemp. Na wynik czeka się dosłownie chwilę i jest on dokładny.

A co może mieć wpływ na pomiar?

Wbrew pozorom, nie tylko stan naszego organizmu ma wpływ na to, ile stopni pokaże nam termometr. Może na to wpłynąć także temperatura, w której przebywaliśmy jakiś czas (chłód, gorąco), czy zwiększona aktywność fizyczna. Najlepiej więc nie mierzyć temperatury zaraz po powrocie do domu, po treningu, czy bezpośrednio po spożyciu bardzo ciepłego posiłku.

Jeśli z jakiegoś powodu ktoś mierzy temperaturę codziennie, najlepiej robić to o stałej porze lub porach i zawsze tym samym urządzeniem, np. bezdotykowym Sanity Termometr Babytemp. Wtedy wyniki będą najbardziej wiarygodne przy ich porównywaniu.