Czekając na narodziny dziecka przez długie 9 miesięcy najważniejszą kwestią jest zakup wyprawki. Zaopatrując się w ubranka i akcesoria dla noworodka trzeba pamiętać o ogromnej ilości rzeczy, które są niezbędne przy opiece nad maleństwem. Łatwo też wpaść w zakupowy szał i kupić dużo rzeczy, które okażą się niepotrzebne. Co więc obowiązkowo musi znaleźć się w wyprawce?

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?

Istnieje przesąd, że nie wolno spieszyć się z kupowaniem rzeczy dla niemowlęcia i należy to zostawić na ostatnią chwilę. Przesądy jak to przesądy, z logiką nic wspólnego nie mają, więc nie warto się do nich stosować. Po pierwsze, gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży ma często ochotę natychmiast wyruszyć na zakupy, by kupić coś pięknego dla swoje dziecka, które jest jeszcze zaledwie okruszkiem. W ten prosty sposób poprawia sobie humor i buduje relację z nienarodzonym dzieckiem. Po drugie, nikt nie ma ochoty biegać po sklepach w 9 miesiącu ciąży w poszukiwaniu idealnej wyprawki. Najlepszym czasem do jej kompletowania jest drugi trymestr ciąży, gdy płeć dziecka jest już zazwyczaj znana, a ciążowy brzuszek nie przeszkadza jeszcze w długich spacerach po galerii handlowej.

Ubranka na start

Na samym początku konieczne jest zainwestowanie w kilka sztuk dobrej jakości pajacyków. Powinny być one całe rozpinane i wykonane z miękkiego materiału. Pajacyki są cieplutkie, przyjemne dla noworodka i przede wszystkim, bardzo łatwo się je zakłada. Przydadzą się również body i półśpiochy. Body powinny mieć specjalne zakładki, dzięki którym łatwo zakładać się będą przez głowę maluszka. Półśpiochy (https://mrbobas.pl/polspiochy) są natomiast lepsze od zwykłych spodenek, ponieważ dzięki nim nie trzeba zakładać już skarpetek, które mogłyby uciskać skórę wokół nóżek.

Rozmiary na start

Wielu rodziców zastanawia się w jakim rozmiarze kupić pierwsze ubranka dla swojego dziecka. W sklepie rozmiary zaczynają się nawet od 44. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość noworodków zaraz po porodzie idealnie mieści się w rozmiar 56. Jednak nie wszystkie dzieci są takie same. Niektóre rodzą się naprawdę malutkie i na start byłby dla nich lepszy rozmiar 50. Inne są tak duże, że od razu wskakują w rozmiar 62. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie kilku sztuk z rozmiaru 56 i 62. Z pierwszych dwóch rozmiarów dzieci wyrastają bardzo szybko i trzeba to wziąć pod uwagę podczas zakupów. Niestety noworodki mają często tendencje do ulewań, więc w szafie musi znaleźć się chociaż 10 różnych zestawów ubrań, by w razie potrzeby szybko maluszka przebrać w coś czystego.