Niewiele jest książek dla młodego czytelnika, które tak bardzo angażują także dorosłych. Pośród klasyki literatury dla dzieci i młodzieży, która podoba się także starszym czytelnikom, jest seria z Mikołajkiem autorstwa Sempe i Goscinnego.
Mikołajek przypomina stare dobre czasy
Fabuła opowieści o chłopcu i jego przyjaciołach toczy się we Francji w latach 60-tych. Oczywiście dzieci, które obecnie sięgają po książki i nie mogą znać uwarunkowań panujących w tych czasach, nie potrafią także wyobrazić sobie świata bez nowoczesnych technologii i zabawek. Jednak dla rodziców opis tego minionego świata, zabaw dzieci i ich pomysłów jest już bliższy. Choć niekoniecznie żyli w czasach Mikołajka, jednak wiele spraw poruszanych w opowiadaniach Goscinnego było aktualnych także w Polsce chociażby w latach 80-tych lub nawet 90-tych. W ten sposób świat przedstawiony w książkach budzi nostalgię starszego pokolenia.
Bohater dobry dla wszystkich
Inna sprawa, że przygody i rozterki Mikołajka są stale obecne wśród młodych ludzi, a dobra literatura nie boi się upływu czasu. Bo czy i w naszych czasach nie borykamy się z problemem roztargnienia (Kleofas), zbyt wielu kalorii (Alcest) lub nierówności społecznych? Podobnie z kontaktami społecznymi i międzypokoleniowymi – te są stale ciekawe i Mikołajek, podobnie jak dzieci drugiej dekady XXI wieku, musi radzić sobie z wymagającymi wyzwaniami.
Choć na pierwszy rzut oka szkoła dzisiejsza i ta ze zbiorów opowiadań różnią się znacznie, to można zapytać, czy na pewno? Dzisiejsze dzieciaki także siedzą w większości w ławkach, muszą zachowywać ciszę na lekcjach, a najlepsze dla nich są przerwy i czas wolny. Nie ma obaw, obecne młodsze nastolatki z pewnością odnajdą punkty styczne z Mikołajkiem i jego literackim światem.
Za co go kochamy?
Pozostaje pytanie, za co tak naprawdę cenimy bohatera m. in. „Rekreacji Mikołajka”?
– za humor
– niesamowite pomysły
– ciekawe przygody
– ukazanie koleżeńskości i siły przyjaźni
– radość życia!
Mikołajek i jego paczka to najlepszy sposób, by poznać od podszewki świat dzieci i młodzieży, doskonale się przy tym bawiąc. To najlepsza brama do literatury, jaką możemy sobie wyobrazić.