Waterwipes czyli wilgotne chusteczki stosowane podczas codziennej pielęgnacji skóry dzieci powinny cechować się delikatnym działaniem. Skóra maluchów nie jest w pełni rozwinięta i w związku z tym bardziej podatna na podrażnienia. Z uwagi na to wybierając produkty dla dzieci należy dokładnie analizować ich skład.

Waterwipes, składniki pożądane w składzie

Najwyższej jakości chusteczki waterwipes dostępne w ofercie Apteki Galen zawierają w składzie tylko wodę i ewentualnie ekstrakt z grejpfruta. Na rynku można również znaleźć chusteczki nawilżane o nieco dłuższym składzie zawierające substancje wykazujące korzystny wpływ na skórę i błony śluzowe. Należą do nich między innymi: gliceryna, alantoina czy pantenol.

Dodatkowo produkty te mogą mieć w składzie wyciągi z nagietka czy rumianku, oleje lniane czy ze słodkich migdałów oraz sok z liści aloesu.

Podczas wyboru tego typu produktów należy zachować ostrożność, z uwagi na możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowych u dziecka w odpowiedzi na kontakt z alergenami roślinnymi.

Gliceryna

Gliceryna należy do substancji higroskopijnych czyli wiążących wodę. Cechuje się niewielkimi rozmiarami dzięki czemu może wnikać w głębokie warstwy naskórka. Wykazuje właściwości nawilżające i natłuszczające.

Alantoina

Alantoina nawilża przesuszoną skórę oraz wykazuje działanie regenerujące. Zmniejsza zaczerwienienie, łagodzi świąd i pieczenie oraz działa przeciwzapalnie.

Pantenol

Pantenol wykazuje działanie nawilżające. Wiąże i zatrzymuje wodę w naskórku zapobiegając jego łuszczeniu się i przesuszeniu skóry. Polecany jest zwłaszcza w przypadku pielęgnacji skóry atopowej. Działa przeciwzapalnie, stymuluje powstawanie komórek naskórka i poprawia jego strukturę wzmacniając barierę ochronną skóry.