Smoczek to przyrząd znany każdemu rodzicu tak samo jak pieluchy czy butelka do mleka. Pomaga on maluchowi poczuć się bezpiecznie i uspokoić. Ostatnio temat stosowania zwykłych smoczków staje się coraz bardziej kontrowersyjny oraz krytykowany przez zarówno specjalistów i rodziców. Świetną alternatywą dla tradycyjnego smoczka może okazać się smoczek ortodontyczny. Czym różni się od zwykłego odpowiednika?

Na początek, warto zaznaczyć, że sam smoczek nie jest zły sam w sobie. Powód potencjalnych problemów dziecka z prawidłowym procesem laktacji czy późniejszych problemów ze zgryzem nie leży w samym użytkowaniu, lecz w nieodpowiednim dobraniu smoczka do malucha. Dobrze jest zapamiętać kilka podstawowych zasad, które pomogą w profilaktyce wyżej wymienionych zaburzeń.

  1. Smoczek należy podawać niemowlakowi – nie noworodkowi.
  2. Używanie smoczka jest wskazane tylko w momencie, gdy nie ma innego wyjścia – nie na prośbę.
  3. Zwracanie uwagi na kształt i rozmiar dopasowany do dziecka.
  4. Wymiana po 4 – 8 tygodniach użytkowania i obmywanie przed użyciem.
  5. Coraz rzadsze używanie smoczka wraz z wiekiem i całkowite odstawienie w wieku (maksymalnie) 2. lat.

Smoczek ortodontyczny – czy warto?

Smoczki ortodontyczne (zwane też anatomicznymi) są polecane przez specjalistów (https://milklab.pl/28-smoczki-ortodontyczne). Znacznie minimalizują rozwinięcie się wad zgryzu, wad wymowy, problemów z oddychaniem czy próchnicy w przyszłości. Dzieje się tak dzięki spłaszczonej dolnej końcówce – ta przylega do języka, a wygięcie górnej części w stronę podniebienia sprawia, że szczęka podczas ssania układa się w nieinwazyjny sposób. Ponadto, w okresie ząbkowania smoczek ortodontyczny pomaga złagodzić ból i swędzenie.

smoczki ortodontyczne

Podczas zakupu dobrze jest zerknąć na atesty posiadane przez produkt i skład – powinien nie zawierać BPA. Smoczek ortodontyczny dobrej jakości będzie się również charakteryzował wykonaniem z miękkiego silikonu i możliwością łatwego czyszczenia. Warto zwrócić uwagę na rozmiar tarczy – nie powinna ona dotykać nosa i umożliwiać swobodne oddychanie. Ciekawostką jest to, że wersje bez zapachu i smaku są najczęściej lubiane przez dzieci.

Smoczek ortodontyczny to produkt polecany przez specjalistów. Jest on o wiele bardziej dopracowany i przystosowany do użytku przez dzieci. W porównaniu do tradycyjnego odpowiednika  jest o wiele lepszym wyjściem – oprócz łagodzenia stresu, zapobiega zaburzeniom, które mogą się w przyszłości rozwinąć.