Jak wiadomo, kalka sprawdza się nie tylko podczas wypisywania mandatów, ale także w biurach, domach, czy też w szkołach, podczas zajęć plastycznych lub technicznych. Kalki stosuje się nie tylko w starszych klasach lub też szkołach plastycznych, gdzie jej użytkowanie ma na celu uzyskanie konkretnych, założonych efektów, lub też pewnego rodzaju poszukiwania artystyczne, ale także w tych najmłodszych klasach w celu pokazania dzieciom jak fascynujący może być na pozór zwyczajny kawałek papieru.
Rodzaje kalek
W sklepach można dostać:
– kalkę kupiującą,
– kalkę techniczną.
Oba te materiały służą oczywiście do kopiowania, różnią się jednak jakością i gramaturą. Kalka kopiująca jest papierem powleczonym z jednej strony tuszem lub pigmentem, który służy do sporządzania kopii tekstu. Warto pamiętać, aby sprawdzać składy tego rodzaju substancji i wybierać te o pochodzeniu roślinnym. Są nie tylko przyjazne dla środowiska i zwierząt, ale przy dobrym wyborze zapewniają także lepszą jakość. Jeśli chodzi o kalkę techniczną to jest ona zazwyczaj użytkowana do sporządzania rysunków technicznych ołówkiem lub tuszem.
Cechy charakterystyczne kalki technicznej
Wyróżnia się ona najlepszą wytrzymałością mechaniczną. Jest odporna na zginanie oraz na przedarcia. Jest równa i ma gładką powierzchnię, zapewnia także stabilność wymiarową. Co więcej, jest odporna na działanie gumki do wymazywania – nie niszczy się tak szybko, jak kalka kopiująca podczas stosowania gumek. Warto jednak wiedzieć, iż kalka techniczna absorbuje wilgoć z powietrza atmosferycznego, dlatego też powinny być opakowywana w papier wodoodporny aby nie ulegać marszczeniu.