Jeśli mama nie może lub nie chce karmić dziecka piersią, potrzebne jest specjalne mleko dla niemowląt, które jest dostępne w postaci proszku oraz butelki do karmienia. Ważne dla rozwoju i zdrowia dziecka, jest przyrządzenie mleka, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Natomiast butelki dla niemowląt muszą być odpowiednio przygotowane, zgodnie z zasadami higieny. To uchroni dziecko przed bakteriami i zarazkami, które mogą się w nich znajdować. Na co należy zwrócić uwagę przygotowując butelki?

Pierwsza butelka dla niemowląt

Pomimo szczegółowych instrukcji na opakowaniu, wielu rodziców stresuje się, przygotowując butelkę dla swojego dziecka. Nie wiadomo, czy wynika to faktu, że instrukcje są często nieczytelne, czy dlatego, że głodne i płaczące dziecko stwarza dodatkową dawkę niepewności i gorączkowego tempa. Jednak to nie jest skomplikowane i szybko można nabrać wprawy.

Higiena

Najważniejszym punktem podczas przygotowywania butelki jest higiena. W pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka, butelki i smoczki powinny być wysterylizowane. Higieny należy przestrzegać nie tylko w przypadku tych przyborów, ale także rąk, aby żadne zarazki nie dostały się do mleka dla niemowląt ani do wody. Mycie i sterylizacja nie wystarczą tylko raz dziennie. Butelki dla niemowląt (https://mrbobas.pl/butelki-dla-dzieci), należy dobrze wymyć i wysterylizować po każdym posiłku. Naczynia nie zawsze można od razu wysterylizować, więc przynajmniej raz dziennie należy je wygotować, a wysterylizować pod koniec dnia. Tylko w ten sposób można usunąć zarazków i bakterii, które mogą powodować poważne infekcje żołądkowo-jelitowe u dziecka.

Aby umyć butelki, należy je najpierw dokładnie spłukać gorącą wodą, aby usunąć resztki mleka. Pomoże w tym szczotka do butelek i zwykły płyn do mycia naczyń. Żeby wysterylizować naczynia, można je wygotować przez co najmniej trzy minuty (należy uważać na plastik, który może się topić pod wpływem temperatury) lub umieścić je w parowniku, który je wysterylizuje za pomocą gorącej pary. Istnieją także urządzenia do sterylizacji w kuchenkach mikrofalowych i specjalne tabletki, umożliwiające sterylizacje w zimnej wodzie.

W przypadku użycia tabletek, naczynia powinny pozostawać w wodzie około 30 minut, zanim staną się sterylne. Niektóre zmywarki mają również specjalny program do butelek dla niemowląt. Jednak jest on zalecany tylko wtedy, gdy faktycznie temperatura osiąga co najmniej 70 stopni. Jeśli butelki i akcesoria do butelek są zmieszane ze zwykłymi naczyniami, nie ma gwarancji pełnej higieny. Dlatego w zmywarce, podczas sterylizacji, powinny się znajdować tylko akcesoria niemowlęce.