Smoczki dla noworodków są tematem ciągłych dyskusji wśród rodziców troszczących się o dobro swoich maluchów. Zwolennicy gumowego przyjaciela podkreślają uspokajające właściwości smoczka, przez zaspokojenie silnej potrzeby ssania. Przeciwnicy obawiają się wad zgryzu, uzależnienia i trudności w odstawieniu smoczka, skutkujące opóźnieniem rozwoju mowy. Gdzie leży prawda? Czy zachowując umiar i dobierając właściwie smoczek, można w pełni korzystać z zalet smoczka, bez obaw o przykre następstwa?
Zalety gumowego uspokajacza
Używając smoczka rozsądnie, w odpowiedzi na naturalne potrzeby malucha, oraz wybierając przemyślany model, można tylko czerpać korzyści, z takiego rozwiązania. Smoczki dla noworodków powinny być stosowane w celu zaspokojenia bardzo silnej potrzeby ssania, kiedy maluchowi nie wystarczają chwile spędzone na ssaniu podczas karmienia. Należy zaznaczyć, że ssanie jest bardzo istotne dla poczucia bezpieczeństwa noworodka, pozwalając mu się uspokoić, skupić i wyciszyć emocje. Gdy potrzeba ssania jest bardzo intensywna, smoczki dla noworodków są idealnym rozwiązaniem, które pozwala mamie na chwilę odetchnienia i własną przestrzeń, bez narażenia malucha na stres. Tym bardziej, jeśli dziecko zaczyna ssać kciuk lub inne przedmioty, smoczki dla noworodków, które są odpowiednio zaprojektowane, stanowią dużo lepsze i zdrowsze rozwiązanie.
Chociaż badania nie do końca potrafią wyjaśnić tę zależność, faktem jest, że stosowanie smoczka redukuje ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Zestawiając ryzyko SIDS, z podwyższonym prawdopodobieństwem infekcji ucha czy próchnicy a tym bardziej z innymi następstwami, które są do uniknięcia przy zachowaniu rozsądku, zalety smoczka zdecydowanie wygrywają z wadami.
Jakie smoczki dla noworodków?
Rodzice, chcąc wybrać odpowiedni smoczek, powinni zwrócić uwagę na właściwy rozmiar, kształt i użyte materiały. Smoczki dla noworodków dostępne są w rozmiarze od 0 do 3 miesięcy. Dobrze dobrana wielkość jest bardzo ważna, aby maluch mógł komfortowo ssać. Ponieważ jest to pierwszy smoczek, jego kształt powinien być zbliżony do kształtu piersi, by nie zaburzyć odruchu ssania. Ze względu na kształt i budowę wyróżnia się:
- smoczek anatomiczny/ortodontyczny: ograniczający ryzyko wystąpienia wad zgryzu dzięki charakterystycznemu spłaszczeniu od strony języka główki gumki.
- smoczek dynamiczny: polecany dla dzieci karmionych naturalnie, wykonany z wielu warstw, by odwzorować kształt i naśladować zachowanie się brodawki podczas karmienia.
- smoczek okrągły: przypominający kształtem żarówkę, polecamy głównie dla bobasów karmionych butelką.
Wśród materiałów, z których produkowane są smoczki, przeważa silikon oraz kauczuk. Smoczki dla noworodków wyprodukowane z kauczuku są bardziej miękkie i delikatne. Często lubiane przez maluszki, ponieważ przypominają pierś mamy. Smoczek jest bardzo plastyczny, dlatego łatwo ulega deformacji, wymaga więc kontroli i częstej wymiany.
Silikonowe smoczki dla noworodków są twardsze, co zapewnia większą żywotność. Dodatkowo twardość materiału bardziej angażuje mięśnie języka i buzi podczas ssania oraz ogranicza zbyt łatwe odkształcanie się smoczka. Niestety, mniejsza miękkość tych smoczków często zniechęca bobasy,
Wybierając model, warto uwzględnić wiek, indywidualne potrzeby malucha oraz sposób karmienia.
Smoczki dla noworodków – wróg czy przyjaciel?
Smoczki dla noworodków, podobnie jak wiele innych rzeczy i wynalazków, mogą być używane mądrze, przynosząc wiele dobrego zarówno rodzicom, jak i szkrabowi, a mogą też być źródłem problemów. Końcowy rezultat zależy przede wszystkim od zaangażowania i rozsądku rodziców.